Zamawianie przesyłki z drugiego końca Polski a czas doręczenia?

Podczas każdego zamówienia składanego za pośrednictwem internetu liczymy, że przesyłka, którą zamówiliśmy, trafi do nas jak najszybciej. Nasza cierpliwość jest ograniczona szczególnie w okresach przedświątecznych, kiedy nie ma możliwości przyspieszyć tego procesu. Jak zatem wygląda sytuacja doręczenia przesyłek kurierskich w Polsce i od czego zależy czas doręczenia? W dużej mierze odległość ma znaczenie i to szczególnie w przesyłkach kurierskich. Osoby często zamawiające przesyłki przez kuriera, zauważyły, że przy zamówieniu jest określony czas realizacji 1-3 dni roboczych. Dni czasu realizacji są właśnie w taki sposób określone, żeby mieć świadomość odległości, jaka musi zostać pokonana od sprzedającego do końcowego odbiorcy. Kanał dystrybucji przesyłek wygląda w przybliżeniu w ten sposób:

Sprzedający—->Kurier (odbiera przesyłkę)—->Magazyn regionalny A (odbiera przesyłkę od kuriera)—->kurier (odbiera przesyłkę z magazynu)—-> Magazyn regionalny B (przyjmuje paczkę)—–> kurier  (zabiera paczkę do doręczenie) —-> Klient (odbiera paczkę).

Jak długi jest to łańcuch zależy właśnie od odległości między sprzedającym a kupującym i może się różnić. Ilość ogniw w danym łańcuchu dostawy determinuje czas oczekiwania aż nasza przesyłka dotrze na miejsce. Jeżeli zamawiamy przesyłkę od osoby z tego samego województwa, można pojechać po nią samemu – w ten sposób zaoszczędzimy wiele cennego czasu. Kurierzy szczególnie w okresach przedświątecznych mają bardzo dużą ilość zamówień, przez co mogą zdarzyć się opóźnienia w dostawie paczek.

Dlaczego firmy kurierskie często zawodzą w dostarczaniu przesyłki na czas?

Zbyt długie czasy oczekiwania na kurierów nie zawsze są winą ich samych. Obecnie występujące braki kadrowe na rynku kurierskim i nie tylko powodują, że paczki nie zawsze mogą przyjść na czas. Mimo wszystko wielu kurierów pracuje po godzinach, aby dostarczyć wszystkie przesyłki we wcześniej ustalonym terminie. Jeżeli zależy nam koniecznie na wcześniejszym terminie dostawy, możemy skorzystać z opcji paczkomatu. Paczkomaty często posiadają szybszą dostawę ze względu na mniejszą ilość punktów, do których trzeba konkretne paczki dowieźć. Należy jednak wcześniej zaopatrzyć się w cierpliwość, ponieważ w okresach przed świątecznych i one potrafią być mocno obciążone.

Inną opcją i alternatywą dla wyżej wspomnianych miejsc odbioru przesyłki są punkty odbioru. Są to np. sklepy typu Żabka, czy Małpka Express. Zazwyczaj funkcjonują one nawet w dni wolne od handlu, a przy okazji czynne są do późnych godzin nocnych. Jest to bardzo wygodna i powszechnie dostępna forma odbioru przesyłek. Dodatkowym wyjściem z sytuacji może być również możliwość przekierowania kuriera do miejsca pracy, gdzie również możemy odebrać swoją przesyłkę, jeżeli aktualnie znajdujemy się w firmie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

osiem + trzynaście =