Rynek przesyłek kurierskich w Polsce jest duży i wydawać by się mogło, że usługi dostarczania paczek oraz dokumentów powinny być na jak najwyższym poziomie. W naszym mniemaniu wymusza to liczna w branży konkurencja, ale niestety, często wizja doskonale działającej firmy kurierskiej pozostaje tylko w sferze naszych pobożnych życzeń. Trudno znaleźć osobę, która chociaż raz nie korzystała z usługi wysyłki lub odbioru przesyłki kurierskiej. Żyjemy przecież w świecie zdominowanym przez handel w internecie, a na tym polu jedyną możliwością odebrania zakupionych dóbr jest paczka dostarczana przez kuriera. Tak więc kurier staje się poniekąd realnym ekspedientem sklepowym w wirtualnym świecie.

Dobry kurier poszukiwany

Utarło się błędne stwierdzenie, często powielane i niestety pokutujące w świadomości firm aspirujących do miana liderów przewozów kurierskich, że kurierem może zostać prawie każdy zgarnięty z ulicy. Jeżeli tylko ma dwie sprawne ręce, nogi i oczy, nadaje się do rozwożenia przesyłek. Dyrektorzy zarządzający firmami kurierskimi zwykle stoją na stanowisku, że do pracy kuriera nie jest potrzebne wyższe wykształcenie. Czyli już na samym początku kurier jest postawiony w tym samym szeregu co niewykwalifikowana siła robocza. Firmy kurierskie niekiedy starają się oszczędzić na pracowniku, dlatego dążą do zatrudniania najtaniej, co przy braku kwalifikacji kuriera odbija się na jakości świadczonych przez niego usług. Znalezienie dobrego i uczciwego kuriera graniczy z niemożliwością. Firmy kurierskie borykają się z tymi samymi problemami, co przedsiębiorstwa zajmujące się sprzątaniem obiektów lub ich pilnowaniem (nazywanie ich agencjami ochrony to naprawdę duże nadużycie). Kurierzy stykają się często z sytuacjami, kiedy muszą wykazać się inteligencją, również im zdarza się klient z gatunku trudnych, a wtedy dyplomacja, perswazja oraz odpowiednie podejście jest niezbędne. Atutem dobrego kuriera jest zwykły, ludzki uśmiech, który często pomoże rozładować nawet duże napięcie. Należy nadmienić, gdyż nie jest to takie oczywiste, jakby się mogło wydawać, że kurier musi być bezwzględnie uczciwy. I z przymrużeniem oka możemy wymienić jeszcze jedną kardynalną zaletę, czyli abstynencję. Właściwy człowiek na właściwym stanowisku…kurierskim

Zawód kuriera nie narzuca żadnych ograniczeń wiekowych. Karierę w zawodzie może zacząć zarówno młody człowiek, który często traktuje pracę jako ścieżkę awansu w firmie, jak i osoba pragnąca dorobić do renty lub emerytury. Podstawowym warunkiem jest chęć pracy, dobre do niej nastawienie i przede wszystkim kurier musi lubić kontakty z ludźmi. W dzisiejszych czasach niestety ludzie zatrudniani przez firmy kurierskie traktują swoje obowiązki jak zło konieczne i stąd bierze się bardzo duża rotacja wśród kurierów. Nie sprzyja to budowaniu marki firmy, która jest również postrzegana jako niestabilny pracodawca. W serwisie YouTube pojawiło się ostatnio mnóstwo filmików, które pokazują niesolidność, a często nawet nieuczciwość kurierów. Najlepszym dowodem jest pokazanie w ukrytej kamerze kuriera, który rzuca paczkami z opisem „Ostrożnie” lub „Delikatna zawartość”. No cóż, wynika to przede wszystkim z polityki kadrowej firmy kurierskiej, która oprócz niskiej płacy i często braku podstawowych świadczeń pracowniczych oszczędza nawet na szkoleniach. A przecież kurier musi zdobyć odpowiednie kompetencje zawodowe, żeby nabyć doświadczenia oraz wiedzę, jak najlepiej wykonywać swoją pracę. Kuriera nie można przyjąć do firmy z przysłowiowej „łapanki”, przynajmniej powinno się sprawdzić, czy kandydat ma podstawowe predyspozycje do zawodu, czyli kulturę, podzielność uwagi, szybkość w działaniu i umiejętność perswazji. Niektóre firmy kurierskie nie zdają sobie sprawy z oczywistego faktu. Zatrudniając niekompetentnego kuriera lekceważą klienta. Wierzymy, że bardzo szybko nadejdzie dzień, gdy wymogi rynku wskażą im odpowiednie miejsce w tylnym szeregu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dziewięć − cztery =