Decydując się na skorzystanie z usług kurierskich, większość osób wychodzi z założenia, że przesyłka na miejsce dotrze szybko i bezpiecznie. W wielu przypadkach tak właśnie jest, może się jednak zdarzyć, że z różnych przyczyn adresat otrzyma paczkę z mniejszym lub większym poślizgiem.Jak w praktyce wygląda czas dostarczania przesyłek kurierskich?

Czas doręczenia

Każdy, kto choć raz korzystał z usług kurierskich zapewne spotkał się z określeniami „średni czas dostarczenia przesyłki” oraz „gwarantowany czas doręczenia”. Wiele osób wychodzi z założenia, że obydwa określenia oznaczają to samo – niestety, jest to błędny tok rozumowania, który w wielu przypadkach może okazać się przyczyną niepotrzebnych problemów i nerwów. Co zatem oznaczają wspomniane terminy?

„Średni czas doręczenia” to szacunkowy czas, w którym powinna być dostarczona przesyłka, określany na podstawie wyliczeń czasowych, opierających się na realizowanych wcześniej usługach. W praktyce oznacza to, że co najmniej 90% przesyłek jest dostarczanych w tym przedziale czasowym. Należy jednak pamiętać, że czynność ta zależy od wielu alternatywnych czynników, dlatego też nie można twardo trzymać się tezy, że paczka dotrze do odbiorcy w takim samym czasie. „Gwarantowany czas doręczenia” oznacza, że firma kurierska zobowiązuje się dostarczyć przesyłkę w określonym przedziale czasowym. Paczka może oczywiście zostać dostarczona wcześniej lub później – warto jednak pamiętać, że w przypadku przekroczenia „gwarantowanego czasu doręczenia”, klient ma ustawowe prawo do złożenia reklamacji danej usługi, żądając odpowiedniego zadośćuczynienia.

Jak obliczyć czas doręczenia?

Równie istotną kwestią jest sposób liczenia czasu doręczenia. Wiele osób wychodzi z założenia, że są to wszystkie, kolejne dni tygodnia – rzeczywistość okazuje się zupełnie inna.

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że dzień, w którym kurier odbiera przesyłkę z magazynu, nie jest wliczany do czasu doręczenia. Ponadto, dokonując obliczeń, należy uwzględniać wyłącznie dni robocze, pomijając weekendy, święta oraz inne dni ustawowo wolne od pracy. Przykładowo przesyłka, w której przypadku gwarantowany czas doręczenia wynosi 3 dni, do odbiorcy może dotrzeć nawet tydzień po nadaniu – zwłaszcza w sytuacji, gdy w międzyczasie przypadnie weekend, święto lub inny dzień wolny.

Rodzaj przesyłki i środek transportu

Przesyłki kurierskie kojarzone są przede wszystkim z kurierami poruszającymi się oznakowanymi busami. Wynika to zapewne z faktu, że na ulicach co i rusz spotkać można pojazdy transportujące przesyłki kurierskie. Należy jednak pamiętać, że usługi tego typu świadczone są w obrębie całego świata, a co za tym idzie – w wielu przypadkach uwzględniają transport lotniczy. Nietrudno więc zauważyć, że przesyłka nadawana za granicę dotrze do odbiorcy później niż paczka wysłana do adresata znajdującego się w obrębie danego kraju. Ważnym czynnikiem jest także rodzaj przesyłki – standardowe rozwiązania ekonomiczne są tańsze od usług priorytetowych, aczkolwiek ich dostarczenie wymaga większych nakładów czasowych.

Ponadto należy uwzględnić nieprzewidziane przeszkody – niesprzyjającą aurę, opóźnienia lotów samolotów, a także ewentualne kolizje lub wypadki na drodze. Warto jednak pamiętać, że większość firm kurierskich umożliwia kontakt telefoniczny kuriera z adresatem, co w znaczny sposób wpływa na terminowe i bezproblemowe dostarczenie przesyłki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

13 − jeden =